Örmények és szírek magyar földön – Hungarikumokkal a világ körül 8/2
Magyarországon otthonra lelt örmények és szírek mesélnek a Hungarikumokkal a világ körül újabb epizódjában.
Az augusztus 13-án Szíriában elrabolt három magyar néhány napja szabadult ki fogságából, de hétfőn már jelen voltak a Terrorelhárítási Központ sajtótájékoztatóján. Egyikük elmondta, magánúton tartózkodtak az országban, nem volt közük sem a szíriai rezsimhez, sem a felkelőkhöz.
Hazatért Magyarországra a Szíriában augusztus közepén elrabolt, az elmúlt napokban kiszabadult három magyar állampolgár; a kiszabadultak megjelentek a Terrorelhárítási Központ (TEK) hétfői budapesti sajtótájékoztatóján is.
Bodnár Zsolt, a TEK főigazgató-helyettese a tájékoztatón elmondta: a három magyart – három szírrel együtt – augusztus 13-án hurcolta el a Szíriai Szabad Hadsereg damaszkuszi csoportja, amelyet már másnap azonosított a TEK. Ezt követően intenzív, sokszereplős tárgyalási időszak kezdődött, amelynek eredményeként augusztus 23-án döntöttek úgy a felkelők, hogy szabadon engedik a foglyokat. Az elengedés után a kiszabadultak találkoztak a szír katonasággal, amely ezután szavatolta a biztonságukat – részletezte.
Beszámolt arról is, hogy szombaton a magyar hatóságok kaptak egy közleményt a szabad hadsereg damaszkuszi szárnyától. Ebből a kommünikéből is látszik, hogy emberségesen, az egyezményeket betartva bántak a foglyokkal, nem történt semmilyen inzultus, de az is egyértelmű – mint minden ilyen szituációban –, hogy a foglyoknak értékük volt – mondta Bodnár, aki kiemelte, nem fizettek pénzt a fogvatartottakért, és semmilyen egyéb követelést sem teljesítettek.
Takács Szabolcs Ferenc, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára a sajtótájékoztatón azt mondta: Magyarország damaszkuszi nagykövetségének munkatársai jelen voltak a magyarok kiszabadulásakor, és aktívan részt vettek abban is, hogy Libanonon keresztül hazatérjenek. Jelezte egyúttal, hogy Magyarország fenntartja jelenlétét Damaszkuszban. Sok kérdőjel van még ugyanakkor az üggyel kapcsolatban: meg kell vizsgálni, miért és milyen körülmények között tartózkodott a három magyar Szíriában, milyen tevékenységet folytattak ott – sorolta. A helyettes államtitkár azt mondta: vizsgálni kell, hogy az ott-tartózkodásuk, az ottani tevékenységük körülményei ellentétesek-e valamilyen jogszabállyal.
A három férfi egyike ezt követően közölte: magánúton tartózkodtak Szíriában, rövid ideig, egy baráti meghívásnak eleget téve, és sem a szíriai rezsimhez, sem a felkelőkhöz nincs közük. Fogva tartásukról annyit mondtak, hogy fizikálisan nem volt embertelen, de lélekben megviselte őket, és egy ideig még eltart, mire feldolgozzák a történteket. Egyúttal mindhárman megköszönték a magyar hatóságok munkáját. A Szíriából hazatért három férfi a nevét nem árulta el.
Hajdu János, a TEK főigazgatója a sajtótájékoztatón köszönetet mondott a TEK munkatársainak az elvégzett munkáért, a partnerszolgálatoknak – amelyeket nem nevezhetett meg – és a Külügyminisztériumnak. Megjegyezte, egy kiszabadítás nem mindig jelenti azt, hogy „kommandósok ugrálnak”, ugyanis az lehetséges fizetéssel, tárgyalásos úton vagy erőszakkal. Jelen esetben ez tárgyalásos úton történt – rögzítette. Megerősítette továbbá, hogy a kiszabadulás előtti napokban ebben az ügyben is tárgyalt a Közel-Keleten, de a kívánt sikert nem ez hozta meg, hanem egy itthoni felderítési adat és az együttműködés egy külföldi társszervvel.
A Magyar Nemzet hétfői számában arról írt, hogy a magyarokkal együtt elrabolt három arab közül két szír férfi Magyarországon él hivatalosan, és a lap információi szerint ők napokon belül szintén Magyarországra érkeznek. A harmadik arab tíz évig élt Budapesten, itt végezte el az egyetemet, majd családjával együtt visszatelepült Szíriába. Nekik nincs magyarországi tartózkodási engedélyük, így a jelenlegi kaotikus belpolitikai helyzetben életük veszélyben van. A napilap úgy tudja, hogy Ibrahim Hasszán hétfőn felkeresi Magyarország damaszkuszi nagykövetségét, és vélhetően menedékjogot kér maga és családja számára. Arra a kérdésre, hogy érkezett-e már menedékjog-kérelem, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára a tájékoztatón azt közölte, nem tud ilyenről.